Opublikowano 14.02.2020

Czy kalkulator maturalny będzie działał w 2020? Jak będzie wyglądała matura ustna?

W sierpniu 2018r. CKE wydało informator procedur przeprowadzania egzaminów maturalnych. Od 2019 roku sposób przeprowadzania matur ustnych z języka polskiego zmienił się. Od tego też roku pula pytań wynosi 1680 pytań po 210 na każde OKE. Więcej o aktualizacji w poniższym akapicie oznaczonym "UPDATE".

Co to oznacza dla maturzystów? Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Głównym plusem tego rozwiązania jest to, że prawdopodobnie cała pula będzie znana już 7 maja 2020! Jest to dobra informacja dla osób zdających w późniejszych dniach bo mogą na spokojnie opracować trudniejsze zagadnienia. Zła natomiast jest taka, że osoby zdające 7 maja ma małe szanse na poznanie swojego pytania przed egzaminem. Najważniejszą zmianą jest to, że w zeszłych latach można było oszacować zakres od 3 do 7 możliwych zestawów ponieważ CKE podawało szczegółowy harmonogram jakie pytania należy wyłożyć na stół. Teraz komisja według rozporządzeń jest zobowiązana przygotować bileciki z numerami wszystkich dostępnych zestawów.


Czy jest na to jakieś rozwiązanie? Jak kalkulator maturalny może mi pomóc?

Kalkulator maturalny nie zmienia swojego działania w stosunku do lat poprzednich. Należy przypomnieć , że kalkulator maturalny to nie tylko strona do wyliczania numerków zadań, ale także cały system wymiany tematami maturalnymi, który sprawdza się już od 4 lat. Pytania będą nadsyłane przez maturzystów w specjalnej zakładce Dodaj Pytanie, następnie po weryfikacji będą pojawiać się tutaj posortowane według numerów.

Z nowości jakie przewiduję to: maturzyści będą mieli możliwość podawania przykładów do jakich nawiązali podczas swojej wypowiedzi . Ułatwi to innym szukanie przykładów przy późniejszym opracowywaniu. Jeżeli macie jakie jakieś nowe propozycje to piszcie na mój fanpage Kalkulator maturalny.

No dobra, ale o co chodzi z tymi 210 pytaniami? Czy da się zawęzić jakąś tę pulę?

Z dokumentu „Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2020r.” na stronie CKE wiemy tyle, że 4 maja 2020 roku do szkół przychodzi 210 zestawów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego. Zestawy te będą wykorzystywane w dniach 7 – 22 maja (prócz niedziel). Dla maturzystów oznacza to, że prawdopodobnie poznają wszystkie pytania już 7 maja i wszyscy zdający w późniejszym terminie będą wiedzieć czego się spodziewać. Zestawy są oznaczone od 1001 do 1210, jedynka na początku oznacza, że jest to wersja standardowa przeznaczona dla większości zdających bez żadnych dysfunkcji. Zestawów dla osób niesłyszących, słabowidzących oraz z innymi dysfunkcjami CKE przygotowało 30(numer zestawu będzie się zaczynał od 2 lub 4 odpowiednio od 2001 oraz 4001). Zestawy te będą specjalnie dostosowane, więc mogą się różnic od standardowej wersji.

Każda komisja, która prowadzi egzamin w szkole musi posiadać przygotowanych 210 zestawów, więc jeśli w szkole będą 3 komisje to każda z komisji będzie miała swoje 210 (tych samych zestawów), nie będzie to w żadne sposób dzielone. Zestawy danego dnia nie wracają do puli, więc jeśli osoba która weszła jako pierwsza wylosuje zestaw 100 to kolejne osoby nie będą miały możliwości wylosować tego tematu.

UPDATE: Czemu poszczególne OKE mają różne pytania?

CKE próbuje utrudnić wymianę pytaniami i zmieniło zasady podziału zestawami, dotychczas mieliśmy pytania przeznaczone na całą Polskę. Pytanie w Warszawie było takie samo jak w Krakowie i znajdowało się pod tym samym numerem.
Od 2019 roku nastąpiła zmiana przez co pierwszego dnia matur ustnych, mieliśmy delikatny bałagan w bazie bo pod jeden numerek dostawaliśmy 8 wersji pytań. Następnego dnia w formularzu dodawania pytań dodałem możliwość wyboru OKE co pozwoliło mi sprawdzić moją tezę na to, że może pytania są dzielone na OKE. Teza potwierdziła się w dniu 10 maja 2019, gdy maturzystom z tego samego OKE, zaczęły się powtarzać pytania, które były wczoraj i będą się powtarzać do końca sesji egzaminacyjnej! Tych pytań jest w sumie 1680 po 210 na każdy okręg komisji egzaminacyjnej. Okręgi dzielą się następująco:

  • OKE Gdańsk - należą do niego pomorskie, kujawsko-pomorskie
  • OKE Jaworzno - należy do niego śląskie
  • OKE Kraków - nalezą do niego małopolskie, podkarpackie, lubelskie
  • OKE Łomża - należą do niego podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • OKE Łódź- należą do niego łódżkie, świetokrzyskie
  • OKE Poznań - należą do niego wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie
  • OKE Warszawa - należy do niego mazowieckie
  • OKE Wrocław - należą do niego dolnośląskie, opolskie

Na koniec przygotowałem krótkie Q&A z najczęstszymi pytaniami :

Pomogłem? Wesprzyj działania kalkulatora:

Często zadawane pytania

Jak działa kalkulator maturalny?

Przeczytaj wszystkie pytania, a może rozwieje twoję wątpliwości :)

Czy pytania się powtarzają w Liceum w Krakowie i Technikum w Warszawie?

Nie, od roku 2019 nastąpił podział na OKE.

Czy musimy się dzielić jakoś na dni? Czy mamy tworzyć jakieś grupy?
Od roku 2019 nie ma takiej potrzeby, ponieważ pula jest taka sama dla całej sesji egzaminacyjnej, tworzenie grup czy wszelkich konferencji często tylko utrudnia sprawną komunikację i wymianę pytań.
Czy pytania mają te same numerki w mojej szkole, co w szkole XYZ?
Tak, jeśli jesteście w tym samym OKE.
Czy pytanie, które było 7 maja może być 22 maja?
Od 2019 roku pula jest taka sama w danym OKE, więc osoba zdająca 7 maja będzie mieć takie same pytania jak osoby zdające w kolejnych dniach.
Dlaczego pytania w OKE Kraków i OKE Warszawa się różnią?
Od 2019 roku nastąpił podział pytań na okręgi egzaminacyjne, więc pytania mogą się różnić w zależności od OKE.
Czy jeśli jestem pierwszy/pierwsza na liście o godz.9:00 to nie mam szans poznać pytania?
Jeśli nie zdajesz matury 7 maja, to jak najbardziej możesz znać wszystkie możliwe pytania, jeśli jednak zdajesz ją 7 maja, to szansa na poznanie swojego pytania jest praktycznie zerowa.
Czy jeśli u mnie w szkole są dwie komisje to w czymś koliduje?
Nie, jeśli komisję mają dwóch różnych egzaminatorów i są w różnych salach. Działają jak dwie niezależne komisje tak samo gdyby były w innych szkołach
Skąd właściwie kalkulator maturalny ma pytania?
Pytania przesyłane są przez maturzystów w zakładce "Dodaj pytanie", którzy wyszli już z egzaminu. Nie każdy pozna swoje pytania bo ktoś je musi wrzucić.
Czy wiadomo czy pytania dzielą się jakoś tematycznie? Np. 70 z literatury, 70 z języka i 70 z ikonografik?
Nie jest to określone, więc może być tak, że pytań z danego działu będzie więcej, a z drugiego mniej
Czy możemy jakoś zmniejszyć pulę możliwych pytań?
Według oficjalnych rozporządzeń jedyną możliwością jest odrzucanie pytań wcześniejszych zdających w danym dniu, lecz na podstawie poprzednich lat polecam obserwować czy komisja nie wykłada np. tylko części zestawów. To wasza wspólna współpraca może Wam pomóc w jakiś sposób zawęzić pulę.

To wszystko co chciałem Wam przekazać przed maturami. Pamiętajcie, język polski ma najwyższy odsetek zdawania wynoszący 98%, więc naprawdę nie ma się czego obawiać! Z mojej strony chciałem życzyć wszystkim zdającym tegoroczną maturę wysokich wyników na maturach. ;)