Jak działa system przeprowadzania matur z języka obcego?
(Proszę nie mylić tego systemu z językiem polskim!)

Mamy 8 Okręgowych Komisji Edukacyjnych w Polsce. Na całą sesję egzaminacyjną każde OKE posiada oddzielną pulę 50 zestawów egzaminacyjnych.

To oznacza, że łącznie jest 400 zestawów dla każdego języka. Można je poznać już pierwszego dnia matur, jeśli we wszystkich OKE uczniowie przekażą sobie pytania egzaminacyjne zapamiętując ich treści oraz numery.

Kalkulator maturalny pozwoli poznać pytania dla Twojego OKE. Będą się one pojawiać w specjalnej zakładce Baza pytań podczas matur ustnych.

Dodatkowo w osobnej zakładce Dodaj zestaw będzie możliwość dodania swojego zestawu egzaminacyjnego, jeśli dotychczas nikt wcześniej go nie dodał. Postaraj się jak najdokładniej opisać każde z 3 zadań.

Podział OKE w Polsce

Mapa z podziałem CKE

Często zadawane pytania

Czy zestaw numer 15 będzie taki sam w OKE Warszawa jak w OKE Kraków?

Nie. Zestawy są podzielone na dane OKE i każde OKE może mieć różne zestawy pytań.

Zestaw w mojej szkole ma numer 110, dlaczego na kalkulatorze są tylko od 1 do 50?

Pierwsza cyfra oznacza rodzaj dostosowania egzaminu, jedyna oznacza wersje standardowa arkusza, np. 3 oznacza powięszoną czcionkę. W twoim przypadku numer 110 odpowiada 10.

Czy zestaw numer 14 będzie taki sam 11.05 jak 16.05?
Jeśli jest to to samo OKE to tak, zestawy będą takie same.

Pomogłem? Wesprzyj działania kalkulatora:

Czy zestaw numer 16 może wystąpić dwa razy w jednej szkole tego samego dnia?
Tak, jeśli w Twojej szkole będzie więcej niż jedna komisja, tj. z różnymi składami nauczycieli. Wtedy w jednej szkole tego samego dnia mogą pojawić się takie same zestawy pytań. Jednocześnie jeśli wylosujesz zestaw 16 w komisji X to maturzysta po Tobie w komisji X nie może już wylosować zestawu 16. Ten zestaw jest odkładany do końca dnia i może zostać użyty do ponownego losowania dopiero następnego dnia.
Jak wygląda losowanie zestawów?
W każdej szkole obowiązują nieco inne zasady. W praktyce wygląda to tak, że egzaminator z 50-ciu zestawów, które ma do dyspozycji wykłada 10 na stół i Ty losujesz jeden.
Ile zestawów musze się nauczyć by mieć pewność, że mnie nic nie zaskoczy?
Nie ma tu szczególnych reguł musisz się nauczyć wszystkich 50 zestawów dla swojego OKE, ponieważ powtarzają się one codziennie.