Sprawdź swoje pytania:

* - godziny rozpoczęcia niezgodne z rozporządzeniem CKE

Aktualizacja z dnia 03.05.2019 r. Poniższy artykuł jest nieaktualny z racji wydania przez CKE nowych zasad przeprowadzania egzaminu po więcej informacji zapraszam do artykułu Jak działa kalkulator maturalny w 2019 roku?

Jak poprawnie wprowadzić dane? Co to nowy system i stary system?

Nowy system obowiązywał w maju 2018! Stary system obowiązywał w latach 2016-2017, a także w niektórych szkołach w 2018!

Jak sprawdzić który system obowiązuje w mojej szkole? Dowiedz się od kolegów\koleżanek z wcześniejszych dni w jakiej kolejności szli. Wstukując ich pozycje i godziny rozpoczęcia pracy komisji. Dowiesz się tym z sposobem jaki system obowiązuje w twojej szkole. Jeśli jesteście pierwszym dniem w swojej szkole to najlepiej by pierwsza osoba w danym dniu powiedziała Wam z jakiej puli dostała pytania np. pierwsza osoba o 9:00 według starej puli może dostać pytania 1,2,3 a według nowej nawet 4,5,6,7,8,9,10 - ta osoba najlepiej niech nauczy się wszystkich pytań z obu systemów!


Przykład: Mam egzamin o 10:30, moja komisja zaczyna pracę o 9:00, a ja wchodzę 6. Jakie będę mieć pytania?

To o której masz egzamin nie jest ważne. Ten czas jest podany tylko orientacyjnie.

Ważny jest czas rozpoczęcia pracy komisji, czyli godzina wejścia pierwszej osoby na liście.

W tym przypadku jesteś 1. osobą w 2. grupie (grupy są podzielone po 5 osób).

Oznacza to, że dostaniesz na stół według starego systemu (obwiązującego w niektórych szkołach) 3 pytania o najmniejszym numerze. Czyli zgodnie z kalkulatorem numery 8, 9, 10.

Kolejne osoby z Twojej grupy będą losowały pytania z zakresu 8 - 14 (zawsze dokłada się jedno pytanie o najmniejszym niewykorzystanym numerze), osoba 7. w tym dniu (2. osoba z 2. grupy) musi nauczyć się pytań 8, 9, 10 i 11, bo nie wie jaki temat wylosuje osoba przed nią.

8. osoba musi nauczyć się pytań 8, 9, 10, 11, 12 i tak dalej.

Po wyjściu 10 osoby następuje przerwa a dwa niewylosowane tematy zostają zniszczone.

W przypadku nowego systemu zauważyłem, że często na stół jest wykładanych odrazu 7 zestawów z danej puli dla przykładu 09.05 po 9, ukazały się wszystkie pytania 4-10 + pytania ze starej puli czyli 1-3. Według oficjalnych rozporządzeń na stole zawsze powinny znajdować się 3 najmniejsze tematy z puli tak jak było w przypadku starego systemu. Aktualizacja przed 10.05: Dostałem informację, że 09.05 było przesunięcię o 3 tematy i w każdym kolejnym dniu mają być kolejna przesunięcia, które są ustalane rano przez CKE. Sprawdzaj kalkulator w dniu matury, a nic Cię nie zaskoczy! Kalkulator maturalny uwzględnia przesunięcia każdego dnia są one podawane w zielonym komunikacie.

Jeżeli nadal nie wiesz jak działa kalkulator przejdź do zakładki (Często zadawane pytania)

Czy to działa?

Przez 2 lata pomogłem tysiącom maturzystom i dostałem setki podziękowań.

Podziękowania

Pomogłem? Wesprzyj działania kalkulatora:

Często zadawane pytania

Jak działa kalkulator maturalny?

Przeczytaj wszystkie pytania, a może rozwieje twoję wątpliwości :)

Czy pytania się powtarzają w Liceum w Krakowie i Technikum w Warszawie?

Tak, w danym dniu pytania są takie same w całej Polsce.

Ile pytań przypada na każdy dzień?
32.
Gdzie znajdę godzinę rozpoczęcia pracy komisji?

Ta godzina znajduje się zazwyczaj gdzieś na górze listy zaraz obok składu egzaminacyjnego. Ewentualnie jest to też godzina wejścia pierwszej osoby w danym dniu.

Dlaczego mój kolega, który jest pierwszy ma tylko 3 pytania, a ja będąc piątym mam ich aż 7? Co się dzieje z dwoma niewylosowanymi tematami?
Każda grupa 5-osobowa ma przygotowane 7 pytań np. godz.9:00 ma pytania od 1 do 7. Osoba, która wchodzi jako 1 dostaje na stół 3 NAJMNIEJSZE numerki z tej puli czyli 1,2,3. Temat, który zostaje wylosowany jest odkładany na bok, a dokładany jest kolejny numerek z puli. Osoba 5 może odrzucać pytania wylosowane przez osobę 1,2,3,4 wtedy też zostaną jej 3 pytania. Po każdej 5-osobowej grupie zostają 2 tematy, które powinny zostać komisyjnie zniszczone i kolejne 5 nie mogą ich już dostać.
Czy pytania mają te same numerki w mojej szkole, co w szkole XYZ?
Tak.
Czy jeśli u mnie w szkole są przerwy co 5 osób to kalkulator zadziała? Czy jeśli są przerwy co 3/4 osoby to czy też kalkulator zadziała?
Jeśli macie przerwy co 5 osób to jest to całkowicie normalne i zgodne z zaleceniami CKE. Kalkulator ma to zaprogramowane by liczyć przerwy co 5 osób. W przypadku przerw co 4 osoby interpretacja komisji może być różna, ale najczęściej wygląda to tak że trzeba doliczyć tą jedną brakująca osobę przy wyliczaniu numerków dla przykładu jesteś 7 to przy podziale 4 osobowym wpisz numer z listy 8.
Moja komisja ma przerwy 10/15/30/60 minutowe czy to coś zmienia?
Nie, przerwy powinny być co 5 osób jest to czas dla komisji, aby podsumować wasze wypowiedzi i ogłosić wyniki.
Co się stanie gdy jestem na liście 10 a mój kolega, który był 9 nie przystępuje do matury?
Prawdopobnie przeskoczysz na jego miejsce, ale najlepiej dopytać w szkole jak to zinterpretują.
Czy pytania które były 9 maja mogą być 15 maja?
Nie, ale może zdarzyć się pytanie o podobnej treści.
Czy jeśli jestem 1 na liście o godz.14:00 to nie mam szans poznać pytania? (pytanie dotyczy starego systemu)
Twoje prawdopobne pytania to 16, 17 i 18. Występują one m.in. w 3. grupie z godziny 8:00-9:00. W 2017 roku te numery pojawiły się pomiędzy 12:00 a 13:00.
Czy jeśli jestem 1 na liście o godz.9:00 to nie mam szans poznać pytania?
Teoretycznie masz najmniejsze szanse, ale nie jest to wykluczone, bo są szkoły gdzie egzamin zaczyna się o godz.8:00 i mają oni identyczną pulę jak Twoja.
Czy jeśli u mnie w szkole są dwie komisje to w czymś koliduje?
Nie, jeśli komisję mają dwóch różnych egzaminatorów i są w różnych salach. Działają jak dwie niezależne komisje tak samo gdyby były w innych szkołach.
Gdzie znajdę numer tematu na mojej karcie egzaminacyjnej?
Jeśli zdajesz egzamin w formie papierowej to numer tematu znajduje się w lewym górnym rogu - dwie pierwsze cyfry, kolejne cyfry to data egzaminu. Dla przykładu 08_0905 oznacza temat 8 w dniu 9 maj.
Ile pytań jest przygotowanych na całą sesję w 2018? Czy pytania się powtarzają?
Na każdy dzień są przygotowane 32 tematy. Mnożąc to przez liczbę dni egzaminacyjnych (w maju 2018 jest ich 12) uzyskujemy 384 pytań. Należy też doliczyć termin dodatkowy w czerwcu dla osób, które nie mogły przystąpić w maju. Daje nam to już 416 pytań. A jeszcze mamy terminy sierpniowe... :D
Dlaczego w dziale "Poprzednie dni" nie ma pytań z 14.05.2017?
Ponieważ 14.05.2017 był niedzielą. W niedzielę nie przeprowadza się egzaminów.
Skąd właściwie kalkulator maturalny ma pytania?
Pytania przesyłane są przez maturzystów w zakładce "Dodaj pytanie", którzy wyszli już z egzaminu. Nie każdy pozna swoje pytania bo ktoś je musi wrzucić.
Dlaczego niektórzy są w stanie poznać pytania? (pytanie dotyczy starego systemu)
Numery pytań zazębiają się z poprzednimi godzinami. Przykładowo godz. 13:00 ma numery pytań z drugiej grupy z godz. 9:00/10:00.
Moja komisja zaczyna pracę o 12:30 ja wchodzę 15. Jakie pytania będę mieć? (pytanie dotyczy starego systemu)
Jeżeli komisja zaczyna prace o godzinie 12:30 i jesteś 15 na liście. To znajdujesz się w 3 grupie (patrz tabela wyżej). Dostaniesz na stół 3 pytania z zakresu 3 grupy od drugiego podkreślenia z Twojej godziny czyli numery 24-30. Mimo wszystko nie wiesz jakie pytania wylosują osoby przed Tobą, więc najlepiej powtórzyć wszystkie.